Kim są Wolni Kupcy?

Patent kupieckiImperium ludzi pod panowaniem Cesarza jest ogromne. W skład jego wchodzi także niezliczona ilość światów, planet, galaktyk i cała masa innych obiektów niebieskich. Pewnie połowa z nich jest znana z map, połowa tej znanej połowy widziała statki imperialne na nieboskłonie a połowa tych szczęściarzy doświadczyła misji kolonizacyjnych. Z tych skolonizowanych połowa wyrosła na wielkie miasta i porty kosmiczne, z których połowa osiągnęła rangę stolicy rodu. Jak widać jest tutaj miejsce na odkrycie tego, co jest na białych stronach map oraz tych, które zostają zaczernione gdyż wypełnia je pustka. Tylko, kto tego dokona? Flota ma za zadanie pilnowanie spokoju i walkę z Chaosem, żołnierze obecni są w kluczowych miejscach w galaktyce a wyspecjalizowane jednostki jak chociażby Adeptus Astartes są trzymani na specjalne okazje. Pozostaje tylko ktoś, kto jest cywilem i kto będzie widział w tym zysk. Tym kimś są właśnie Wolni Kupcy.
To oni, a nie gwiezdna flota, stanowią forpocztę cywilizacji i pierwszy kontakt próżni z Imperium. To oni spotykają xenosów i z nimi negocjują lub od razu zabijają. To oni decydują, która z zastanych cywilizacji zagraża ludzkości i należy ją zniszczyć a która nadaje się na jego sojusznika. Wolny Kupiec musi umieć się zachować, musi znać obyczaje, historię oraz musi umieć się obronić. W dalekich stronach jest zdany tylko na siebie i swoje umiejętności, więc musi je mieć opanowane do perfekcji. Wszystko to za cenę zdobytych artefaktów, udziałów w handlu minerałami lub wiedzy o trasach i znaleziskach. To właśnie na takich rzeczach i zdarzeniach zbudowana jest fortuna wielu rodzin Wolnych Kupców. Za godziwą pracę jest godziwa zapłata.
Imperium nie szczędzi środków i przywilejów dla Wolnych Kupców. Skoro mają oni szansę poszerzania wpływów Imperatora oraz ekonomicznego wzrostu całego Imperium to nie można na nich oszczędzać. Mają do dyspozycji statki, załogi i uzbrojenie. Nie muszą przejmować się dobrami doczesnymi (o ile takowe są dostępne) a w zamian mają je pomnażać jak tylko się da – odkryciami, wiedzą czy zdobyczami. Jednak najważniejszą rzeczą dla Wolnego Kupca jest Patent Kupiecki. To na jego podstawie Wolni Kupcy podejmują swoją decyzję. Dzięki patentowi mają prawo działać w imię Imperium i Imperatora tam, gdzie nie sięgają jego wpływy, władza oraz majestat. Są ambasadorami ludzkości w kontaktach z nieoświeconymi ludźmi i obcymi. Na terenie Imperium muszą się podporządkowywać władzy – poza nim to oni są władzą i to im podlega wszystko inne. To potężna broń i tak wielu pragnie ją mieć by działać i poczuć się jak starożytni królowie.
Patent nadają władze Terry i Wysokie Rody. To jest dokument, który jest respektowany wszędzie i zawsze. Im starszy patent tym większy szacunek dla całego rodu. Niektóre z nich szczycą się tym, że pod ich patentem jest podpisany sam Imperator, gdy był jeszcze tylko człowiekiem. Patent nadawany jest raz dla członka rodu i potem przechodzi dziedziczony aż do jego wygaśnięcia. Spadkobierca musi pochodzić z danego rodu by mieć prawo do patentu i musi to udowodnić. Jeśli tego nie zrobi to patent przepada.
To są główne powinności Wolnego Kupca. Tak stanowi prawo. A tam, gdzie nie ma Imperium i nie ma prawa, to Kupiec sam je tworzy.

Kim są Wolni Kupcy?

Burza MarcinRauf