Historia Rubieży Koronus

Kronika wydarzeń w Sektorze Koronus

„Bez skrzypienia piór licznych skrybów nie byłoby historii. Wielkie wydarzenia i przerażające sytuacje mogą pozostać niezauważone i zapomniane przez ludzi gdyby nie szelest stalówki na papierze. Te kamienie milowe naszej przeszłości głupcy nazywają historią zaś mądrzy – kłamstwem.”
- fragment „Zapomniana przeszłość Imperium” spisana ręką Sejanusa Morna, 789.M41

R43 934x700 4136 deep space 3d sci fi space spaceships picture image digital artM30-M31
Wielka Krucjata
M31
Herezja Horusa
100-600.M36
Era apostazji
Około 760.M36
Osiągnięcie Haarlocka: założyciel niechlubnej (i przez niektórych uważanej za przeklętą) linii Wolnych Kupców dociera do rubieży sektora Calyx umieszczając go na imperialnych mapach. Niektórzy uważają, że dotarł nawet za niesławnego Żwacza.
101.M38
Księgi Koronusa: powstają Księgi Koronusa w postaci zebranych zapisków i dokumentów potwierdzające zasoby i położenie sektora Calyx. Zebrane w dokumentarium Segmentum Obscuras na Wykthorne Prime jako niezbędne uzupełnienie do nadchodzącej Krucjaty Imperialnej. Wszelkie dokumenty wchodzące w skład owych ksiąg to nieautoryzowane wpisy do dzienników nawigacyjnych floty ekspedycyjnej Adeptus Mechanicus. Nie jest również wiadome dokładne datowanie zapisków z uwagi na znaczne zakłócenia Osnowy, która była celem floty. W zapiskach wskazywano na obecność kilku światów bogatych w minerały, posiadających atmosferę zbliżoną do ziemskiej oraz spore części sektora pozostawione do dalszej eksploracji. Mimo braku precyzji w datowaniu oraz położeniu obiektów zapiski dołączono do oficjalnej dokumentacji krucjaty. Stały się tym samym źródłem legend i plotek odnośnie nieodkrytych terenów i nowych światów w sektorze, które stały się celem licznych ekspedycji różnych Wolnych Kupców działających w ramach krucjaty.
322-384.M39
Krucjata Angevina oficjalnie sankcjonuje utworzenie sektora Calixis: w granicach dawnego sektora Calyx po licznych bojach, wojnach, milionach istnień, zniszczonych siedlisk obcych i oświeconych zagubionych ludzkich kolonii ustanowiono sektor Calixis.
589-591.M39
Gwiezdny kadłub dawniej zwany jako „Kocioł Brutalności” pojawia się na obrzeżach Marchii Drusus w sektorze Calixis. Rzekomo wyszedł spomiędzy wielkich Burz Osnowy niemal nietknięty i przemierzył wiele gwiezdnych systemów zanim zniknął niemal w tym samym miejscu, w którym się pojawił. Flota imperialna nawiązała z nim kontakt wzrokowy i przystąpiła do wejścia do środka. Niestety wszystkie statki będące w bezpośredniej bliskości kadłuba zniknęły. Późniejsze ustalenia i domysły wskazywały na Rubież Koronusa jako miejsce pochodzenia statku.
878.M39
Teoria Abenicusa: na podstawie prastarych raportów gwiezdnych, traktatów pierwszych kolonistów oraz raportów kupieckich, szalony nawigator Abenicus z Rodu Benetek sformułował teorię jakoby istniało bezpiecznie przejście pomiędzy licznymi burzami Osnowy występującymi na obrzeżach Marchii Drusus i które tworzą wokół całego sektora naturalną barierę. Mimo całego szaleństwa Abenicusa teoria broniła się i spowodowała gorączkę złota. Wielu Wolnych Kupców i poszukiwaczy zaczęło poszukiwać bezpiecznego przejścia licząc na profity z odkrycia i sławę na lata. Wielu zginęło, mało wróciło a to, co znaleźli to jedynie szaleństwo, krew i wzajemną nienawiść. Był to tak zwany Okres Błędów i jedynym zyskiem z niego było ustanowienie wielu placówek w obrębie Przejścia znaczącego najdalsze granice Marchii sięgające już w obręb burz osnowy.
673.M40
„Kocioł Brutalności” powraca do Marchii. Wynurza się wprost z wielkich burz spaczeniowych podczas niespotykanych turbulencji osnowy i eteru powodujących czasowe zaburzenia w komunikacji wewnątrz całego sektora. Wolny sojusz statków kupieckich pod wodzą Wolnego Kupca Esme Chorda i przy udziale kontyngentu obronnej floty gwiezdnej z całego sektora postanowił stawić czoła przerażającemu przybyszowi. Kadłub został zbombardowany i odepchnięty w stronę głównej gwiazdy systemu Pellucidan zanim koszmarna zawartość kadłuba zdołała spustoszyć ten system gwiezdny. Miejscowi mówią, że słońce systemu zostało pokryte bliznami na niemal trzydzieści lat i dotychczasowa biała barwa światła zyskała lekko zielonkawy odcień. Wolny Kupiec Chorda dał wolność dla społeczności zamieszkującej system Pellucidan i z czasem linia Chorda zyskała miano najpotężniejszej linii Wolnych Kupców operujących poza systemem Calixis.
917-924.M40
Założenie Portu Warden przez flotę imperialną: duża kosmiczna stacja imperialna z przeznaczeniem militarnym oraz znacznym uzbrojeniem pojawiła się w sektorze, jako odpowiedź na często znikające w okolicach Marchii Drusus gwiezdne okręty oraz inne incydenty. Port Warden był wykorzystywany przez Grupę Bojową Trajan, jako swoją bazę wypadową w kierunku ostatnich rubieży sektora. Niczego nie znaleziono ani nie udowodniono. Siły wojskowe wycofano zaś port zostawiono do celów cywilnych. Z czasem bardzo silnie zależał od ruchu Wolnych Kupców oraz wszelkiej maści ekspedycji zapuszczających się w nieznane.
995.M40
Podbój Machariana (The Macharian Coquest)
997.M40
Odkrycie Żwacza: Wolny Kupiec Lathimon Nieskazitelna dokonała wreszcie tego, co nie udało się wielu innym przed nią. Odkryła bezpieczne przejście przez burze osnowy i otworzyła tym samym potężne, niezbadane przestrzenie Rubieży Koronusa. Przejście to nazwała Żwaczem i chętnie przekazała swoją wiedzę innym kupcom. Jej załoga była zbyt przetrzebiona i naznaczona piętnem szaleństwa by dalej latać pośród gwiazd. Nie wiadomo, co stało się podczas tego przejścia, ale nie były to z całą pewnością miłe przeżycia. Po ujawnieniu swojej tajemnicy Nieskazitelna zniknęła gdzieś na gwiezdnych drogach Imperium. Plotki głoszą jakoby kupiła sobie jakiś mały rajski świat, choć inne uważają, że spotkało ją coś dużo bardziej złowieszczego i groźniejszego.
999.M40
„Berło i Róża” – barka gwiezdna Wolnego Kupca Lady Juno Dach`Man – stała się pierwszym statkiem gwiezdnym, który zniknął przy przekraczaniu Żwacza. Pojawiał się później na rubieżach Koronusa jako statek widmo ale zawsze daleko od miejsca, gdzie ostatnio go widziano. Stał się dla zabobonnych podróżników omenem – złym, jeśli na początku podróży i dobrym, jeśli na końcu.
055.M41
Władca sektora Calixis, na mocy udzielonego mu pełnomocnictwa od Najwyższych Władców Terry, rozszerzył funkcjonowanie Glejtu Kupieckiego na całe rubieże Koronusa. To przyczyniło się do zwiększenia liczby Wolnych Kupców w okolicy, zwiększenia obrotów handlowych oraz zakładania kolejnych faktorii i stacji. Jednocześnie zwiększyło zależność rubieży od sektora Calixis w kontekście wspólnej polityki oraz zarządzania terytorium.
101.M41
Na kursiePrzez Żwacza przeszedł Kobras Aquairre – niechlubny rzeźnik światów w randze Wolnego Kupca oraz jednocześnie Inkwizytor samego Cesarza. Nigdy już nie wrócił do Imperium. Uważa się, że zagłębił się bardzo głęboko w Rubież Koronusa wraz ze swoją flotą słowem Cesarza. Jego celem byli zbrodniarze, którzy zwabieni nowymi możliwościami odkrywania światów, liczyli na ukrycie się gdzieś na zapomnianej planecie. Ostatnie raporty, jakie są znane ludzkości, pochodzą od kurierów, których posyłał przez Port Wander. Niektórzy sądzą, że przekazywał w nich znacznie mniej niż rzeczywiście znalazł na Rubieżach. Do tej pory znajduje się zniszczone światy, które ostatnim widokiem, jakie ich nawiedził, był znak floty gwiezdnej Kobrasa.
143-160. M41
Wojna Gotycka (The Gothic War)
151.M41
Potwierdzono śmierć Kobrasa Aquairre. Dokonano tego na podstawie doniesień, a w zasadzie braku doniesień, w Port Wander. Wielu ucieszyło się z tego faktu, ale i wielu nie kryło łez. Oczywiście nie obyło się bez plotek na temat jego śmierci. Co odważniejsi mówią o trupiobladym starym kadłubie statku obcych, który pochłonął całą flotę Inkwizytora. Jeszcze inni uważają, że padł on pod ciosami zabójców pochodzących z jego własnej załogi. Nic nie mogło potwierdzić tych tez podobnie jak tej, że cała flota wpadła w burzę osnowy i została przez nią pochłonięta. Nie zraziło to jednak kolejnych podróżników, którzy w Koronusie szukają swojego szczęścia.
152.M41
Flota Wolnego Kupca Synbara Lockharta wpadła w zasadzkę Eldarów niedaleko martwego świata Foulstone. Było to pierwsze spotkanie obcych w tej części galaktyki. Sami siebie nazywali „Wronimi Duszami”. Zniszczyli cała flotę i jedynie „Menes Rhea” – flagowy statek Synbara – uciekł z pogromu. Cały ród Lockhartów nie podniósł się po tej porażce i do dziś czuje nienawiść do Eldarów.
161.M41
Port WanderUdało się przechwycić bardzo niewyraźną ostatnią transmisję od Wolnego Kupca Abnera Lo Pan`sa. Dokonał tego astropata w Porcie Wander. Niedokładna transmisja pełna była zniekształceń pochodzących od statku i przestrzeni, ale dominowały w niej niepokojące obrazy krwi i szkła.
179.M41
Veronique Renuka została ogłoszona banitką za jej udział w zamachu stanu na Cyclopii. Uciekła w region Rubieży zwany jako Niezbadana Rubież (Unbeholden Reaches) wraz ze znaczną fortuną oraz całkiem dużą liczbą wiernych jej żołnierzy.
188-274.M41
Na Rubieżach Koronusa pojawia się wschodząca gwiazda Wolnych Kupców – Sebastian Winterscale. Niechciany syn rodziny rządzącej odległym sektorem Ophidian otrzymał zgodę na operowanie na Rubieżach Koronusa i tu zbudował swoje władztwo. Należał do roztropnych i myślących ludzi. Dzięki niemu jego strefa wpływów i system planetarny, choć nie do końca przebadany, jest najlepiej zorganizowanym i poznanym systemem w sektorze. Bogactwo ziem Winterscale`a jest na tyle znane, że przyciąga zazdrosne oczy innych oraz stanowi cel tych co bardziej odważniejszych.
201.M41
Do Portu Wander przybija fregata gwiezdna „Elementis Vulpa”, która należała do floty Kobrasa Aquairre. Jak się okazało on sam i cała jego flota zniknęli w Pęknięciu Hecaton (Rift of Hecaton) i nie ma szans by przeżyli to spotkanie. Załoga mówi o ocaleniu ludzkości przed czymś mrocznym i przerażającym czającym się na dnie Pęknięcia. Samobójcza decyzja Kobrasa miała zapobiec katastrofie i być może uratowała ludzkość od strasznego losu. Statek wraz z załogą wkrótce zniknął, co poprzedziła wizyta tajemniczych przyjezdnych z samej Terry. Przebąkuje się o Ordo Xenos, ale to pozostaje w sferze domysłów.
388.M41
Fenton Kail ogłosił, że na jednym z księżyców krążących wokół podwójnej czerwonej gwiazdy odnalazł nietknięty Standardowy Konstrukt Wzorcowy (Standard Template Construct). Przybył od do Portu Wander by skompletować załogę i ekipę oraz najemników by pomogli mu w przewiezieniu odkrycia. Kilka dni później został zamordowany. Jego statek, „Malcontent”, przeszedł pod dowodzenie pierwszego oficera, jak na to przyzwala prawo. Sam statek uległ zniszczeniu kilka miesięcy później w wyniku przypadkowego przeładowania stosu reaktora plazmowego. Nikt nie przeżył i tym samym ród Kaila zakończył się na Fentonie. O księżycu już nikt więcej nie słyszał ani nie odszukał go. Po całym sektorze krąży kilka rzekomych „map Kaila”, które mają wskazywać ten księżyc, ale jeszcze nikomu się to nie udało.
397.M41
Rok Śniących Otchłani: osnowa w tym roku działała znacznie silniej i intensywniej niż kiedykolwiek wcześniej. Nieproporcjonalnie duża liczba statków i ich załóg doświadczyła wpływu osnowy podczas lotu. Wiele statków – jak chociażby słynny „Duchess Iolanthe” z floty Winterscale`a – przepadło w Osnowie. Nielicencjonowani psykerzy działający w ramach glejtu u Wolnych Kupców wyczuwało nieprawdopodobne ożywienie Osnowy. Doszło nawet do tego, że cała kolonia z Comeniny, planety na granicy Podrzuconych Światów (Foundling Worlds) , umarła w ciągu jednej nocy.
410.M41
Wolny Kupiec Parsimus Dewain zakłada kolonię Footfall: Były pułkownik sił Imperialnych, Parsimus Dewain, obecnie uzbrojony w glejt kupiecki i własną flotę, ruszył przez Żwacza by szukać świata, w którym mógłby zbudować stolicę swojego dominium. Na pokładach swoich transportowców miał setki ton stali, plastali oraz kamienia budulcowego. Będąc daleko od Żwacza postanowił, że jego własne miasto będzie pomiędzy gwiazdami i tak rozpoczął budowę miasta orbitalnego. Krążą plotki, że niektórzy z załogi kwestionowali poczytalność kapitana i jego decyzji odnośnie budowy portu w środku niczego. Ich ciała zostały żywcem wprasowane w plastalowe wręgi nowo wybudowanej stacji kosmicznej.
422.M41
Waaahg! Z głębi Rubieży wyleciała flota inwazyjna orków pod dowództwem Gulgroga. Przebiła się przez Żwacza i oblegała Port Wander. Setki orczych krunżowników i gniotołamaczy otoczyły Port i starały się go rozbić. Wolni Kupcy raczej starali się trzymać z dala, choć byli i tacy, którzy żądali zapłaty z pomoc, którą mieli nieść. Ostatecznie oblężenie zostało przerwane przez potężny kontratak wyprowadzony przez bojową flotę sektora Calixis oraz lokalnych przedstawicieli Adeptus Mechanicus.
443. M41
walkaWolny Kupiec Balastus Irem oraz cała jego rodzina została skazana na karę śmierci przez Inkwizytorów działających w Ordo Xenos Calixis. O zdobyczach Balastusa krążyły legendy pomiędzy innymi Kupcami oraz poszukiwaczami wszelkiej maści. Szczególnie o tych, które związane są z xenosami – artefakty obcych są zawsze w cenie. A jeśli doda się do tego fakt, że przy aresztowaniu głowy rodu potrzebna była interwencja zmiennokształtnych zabójców z Świętego Ordo Xenos to można sobie tylko wyobrazić, jakie dobra miał w swojej twierdzy Balastus. Słudzy oraz wszelkiej maści poplecznicy kupca rozpierzchli się po całym sektorze i przyjęli pracę wśród innych Wolnych Kupców.
444.M41
Pierwsza Wojna Armageddonu
498.M41
W swoim łóżku umiera Parsimus Dewain. Lekarze stwierdzili zgon z przyczyn naturalnych. To tylko podkreśla, z jakimi profesjonalnymi zabójcami musiał zmagać się rządzący Footfallem. Oczywiście od zaraz stacja kosmiczna stała się polem walk o wpływy i wielką politykę. Każdy chciałby mieć w strefie swoich wpływów tak ważny punkt tranzytowy do wypraw w głąb Rubieży.
499-503.M41
Statki badające obrzeża Rozpadliny Hecaton padają ofiarą ataków olbrzymiego Krakena Osnowy.
499-500.M41
Rządy Ostrzy: Władzę w Footfall przejmuje Tarn Marvolus. Są to brutalne rządy sprawowane przy pomocy tyranii, zabójstw i używaniu czarnej magii. Marvolus jest zbiegłym więźniem i na stacji powołał do życia Ligę Footfalla, która krwawo rządziła całą stacją. Ci, którzy kwestionowali jego rozkazy spotykał krwawy koniec – ich ciała były ćwiartowane na cztery części i umieszczone w czterech odległych od siebie miejscach Footfalla. Rządy Ostrzy, jak nazywano rok sprawowania władzy przez Ligę, niespecjalnie obchodziły Wolnych Kupców, którzy zwykle bywali tu tranzytem i póki nie kolidowało to z ich interesami, to nie wtrącali się. Miarka się przebrała, gdy w swojej arogancji i głupocie, Marvolus nałożył indywidualny podatek na dokowanie statków Wolnego Kupca Cassilusa. Odpowiedziała ona wtedy, że ona może płacić kontrybucję tego rodzaju tylko największym królom bezkresnych światów. Wkrótce potem cztery kawałki ciała Tarna były znalezione w czterech najdalszych częściach Footfalla.
517.M41
Dwa krążowniki taktyczne Adeptus Astartes wraz z okrętami eskorty pojawiły się nieopodal Footfall żądając zapasów oraz informacji. Flota nie nosiła żadnych widocznych emblematów czy symboli zakonnych czy kapitularnych. Zagrożono zniszczeniem stacji, co wpłynęło na decyzję Ligi by dać to, czego żądają Marines. Wkrótce potem cała flota odleciała w nieznane miejsce przeznaczenia.
520.M41
Bitwa o Kamień: dwóch Wolnych Kupców – Aton Marner oraz Cassius Sult – starło się ze swoimi flotami niedaleko Falcon`s Fall Gamma w pasie asteroid bogatych w minerały. Bitwa zapoczątkowała rodową nienawiść trwającą do tej pory.
528.M41
Flota znanego Poszukiwacza – Magos Solus Kanceme – pojawiła się na Rubieżach Koronusa i zaczęła przeczesywać różne systemy gwiezdne podejrzane o istnienie na nich xenosów. Jej celem były przedimperialne artefakty poświęcone Omnissiahowi. Nie jest znany wynik tych poszukiwań ani dalsze losy Kanceme. Uważa się, że poszukiwania miały na celu wypełnienie pierwszej głównej misji kultu Disciples of Thule wchodzącego w skład zakonu Mechanicus.
540.M41
Po raz pierwszy został dostrzeżony statek widmo „Szept Anaris” o postrzępionych solarnych żaglach. Dokonał tego Wolny Kupiec Elbor Winterscale, wizytując swoje najdalsze włości na granicy swojej gwiezdnej domeny. Statek widmo podążał przez jakiś czas za flagowym okrętem Elbora po czym zniknął w osnowie.
577.M41
Umiera Aton Marner zabity podczas zasadzki na swoim statku. Zasadzkę urządziły siły Sult pod dowództwem Hyperii Sult. To spowodowało kryzys w ciągłości rodu Marner i dalszych losów glejtu. Ostatecznie rozwiązała to prawnuczka Cara z odległego Fenksworld, której przypadł glejt Marnerów. To chyba pierwszy (i pewnie ostatni) przypadek, gdzie glejt Wolnego Kupca przypadł osobie, której stopa nigdy nie stanęła na pokładzie gwiezdnego okrętu.
633.M41
Umiera Mistrz Gartrafal – znany astropata, który zasłynął swoimi prognozami i przepowiedniami. Umarł w Footfall a jego śmierć i ostatnie zapiski tego, co mówił, do dziś dnia pozostają niewyjaśnione i obrosły w interpretacje i mity. Wspomina się w nich o „mrocznym czerwiu z zielonej gwiazdy”, „morzu płynnego złota” i innych, równie przerażających i paranoicznych wizji. Kolejni odbiorcy tych słów upatrują w nich wizji końca Rubieży Koronusa. Spotkało się to z ostrą reakcją oficjeli z Port Wander, ale plotki nie dało się zwalczyć do końca. Wielu ciekawych dopatruje się „zielonej gwiazdy” w istniejącym systemie gwiezdnym Concanid w Unbeholden Reaches.
703.M41
Znika Erasmus Haarlock po serii brutalnych i systematycznych zabójstw swoich dziedziców w wyniku wewnętrznych wojen sukcesyjnych w rodzinie Haarlocków. Przemierzając gwiezdne szlaki pomiędzy sektorem Calixis a przerażającym sektorem Mandragora zahaczył także o Rubież Koronusa. Wytropił tutaj i zabił trzech swoich krewniaków oraz dwóch Wolnych Kupców, którzy stanęli mu na drodze.
713.M41
W Unbeholden Reaches widziano jeden z gwiezdnych hulków – „Tron Północy”
717.M41
Nawigatorka służąca pod wyjętego spod prawa kapitana Burosa Hana, zabija swojego pana i przejmuje jego statek – „Króla Szeptów”. Sama jest uciekinierką z łowów Haarloka i płynie w jej żyłach przeklęta krew tego rodu. Przejęty statek pochodzi jeszcze sprzed krucjaty Angevina i ma status reliktu. Stając się kapitanem takiego statku zebrała wokół siebie załogę złożoną z wiedźm osnowy i zabójców z klanu Saynay. Z czasem „Król Szeptów” stał się jednym z najbardziej znienawidzonych statków gwiezdnych na Rubieżach a nagroda za głowę pani kapitan jest jedną z najwyższych nałożona przez możnych z Navis.
718.M41
Potwierdzają się plotki o śmierci Roodmara Usussalina z łap orków w okolicach Kotła (The Cauldron). Ta wieść solidnie namieszała w światku Wolnych Kupców, którzy zebrali się w tej okolicy by zażegnać rosnące widmo dominacji zielonoskórych.
741.M41
Zakon Thule odkrywa na hulku krążącym wokół Dolorium repozytorium z cennymi informacjami. Składają się na nie zapiski dotyczące ekspedycji w nieznane zakątki galaktyki. Wielu skorzystało z tych zapisków. Nikt nigdy już o nich nie słyszał. Inni próbowali, ale zagubili się gdzieś w przestrzeni. Po kilkunastu zaginięciach i przypadkowych śmierciach pojawiła się pogłoska jakoby Zakon celowo zmienił informacje o lokacjach pojawiających się w zapiskach, by nikt nie dotarł we wskazane miejsce i by sekrety tam zawarte nie ujrzały światła dziennego.
742.M41
Brama osnowyKrucjata do czeluści Damoklesa (The Damocles Gulf Crusade)
742.M41
Bitwa o Agusję – jedna z największych bitew gwiezdnych ostatnich lat na Rubieżach Koronusa. Brały w nim udział połączone siły kilku Wolnych Kupców z domu Winterscale, Sult, Helfire, Lo Pan, Lockhart czy Marner przeciwko renegatom i archeo-piratom afiszujących się jako Związek Amerat połączony z Koterią Krwawej Ofiary (Cabal of the Bloody Libation). Zdrada wewnątrz Związku doprowadziła do zasadzki zorganizowanej niedaleko martwej planety Agusja. Dowódca piratów – Jagerdamen – poszukiwał w tym systemie przeklętego artefaktu o dużej mocy. Po ponad 15 godzinnej bitwie obie strony poniosły bardzo duże straty. Stronie Kupców pomagały nawet kruczoczarne statki z floty Aquairre, ale po samej bitwie kapitanowie twierdzili, że to nie jest możliwe, by to była flota Kobrasa. Oczywiście po bitwie żadne czarne statki nie ostały się. Ostatecznie piraci zostali pokonani a ich statek-matka uległ zniszczeniu podczas ucieczki w osnowę. Mówi się, że sprzymierzeńcy piratów, korsarze eldarscy, źle wytyczyli ścieżkę podejścia i sami również zostali pochłonięci przez osnowę.
745.M41
Rozpoczyna się Pierwsza Wojna Tyranna.
746.M41
Wrath Umboldt, pod wpływem wizji wielu innych mistyków i zelotów, odkrywa Procesję Umarłych. Od teraz ten święty człowiek uważa, że osobiście doświadczył łaski Imperatora.
747.M41
Mała ale potężna grupa eksploratorów Sollexian pod auspicjami Adeptus Mechanicus i dowodzona przez Archmagosa Ravana pojawiła się na Rubieżach Koronusa. Szybko okazało się, że są w stanie walczyć z każdym z Wolnych Kupców i poszukiwaczy, którzy stoją pomiędzy nimi a Magosem Kanceme. Posiadali także ciche przyzwolenie samego Kultu Maszyn, co spowodowało, że nazywano ich Krwawymi Trybikami Ravana. Zasługiwali na to swoimi czynami niewiele różniącymi się od piractwa. Po jakimś czasie wygrawerowano złotem owe przezwisko na każdym ze statków Ravana. Ich reputacja przetrwała po dziś dzień i jest przykładem sankcjonowanego piractwa.
747.M41
Hiram Sult odkrywa ponownie kolonię Sunerisle, która pojawiła się niespodziewanie na granicy Przeklętej Domeny (Accursed Demence). Znalazł w niej nie tylko ślady genokradów, ale i samych obcych. Uszedł z życiem, ale większość jego załogi nie miała tyle szczęścia. Ostatnim krokiem było bombardowanie orbitalne, które przeprowadził, by mieć pewność, że zagrożenie zostało zażegnane.
751.M41
Statek kupiecki „Malfiańska Księżniczka” przybija do stacji dokującej Footfall po ponad trzymiesięcznym opóźnieniu. Po wejściu na statek okazało się, że cała załoga – ponad tysiąc osób – nie żyje. Pozostało po nich tylko kupki prochu i kości, jakby zestarzeli się o całe wieki w przeciągu kilku minut. Jedynym znakiem życia był napis w kupce prochu zrobiony w kajucie kapitańskiej. Tylko jedno słowo – „wiedźma” – dopełniało tajemnicę tego, co stało się na tym statku.
754-761.M41
Krwawe Żniwa: Aspyce Chorda rozpoczyna kampanię przeciwko piratom chaosu z Inquity. Wszyscy złapani zostali poddani brutalnej lobotomii i stała się niewolnikami pracującymi na ziemiach Chordy. Po serii krwawych ofiar i rosnącej korupcji wewnątrz przedsiębiorstw Chordy powyższe praktyki zostały ukrócone. Cała kampania zakończyła się, gdy roszczenia rodu Krin wymusiły powrót Chordy do Footfalla i zajęcie się własnymi sprawami.
755.M41
Rozpoczyna się krucjata Saab
785.M41
Wojny pretendentów: krótkie, ale niezwykle krwawe bitwy wybuchły pomiędzy siłami Calligos Winterscale i Aspyce Chorda w systemie Lucin`s Breath. Kością niezgody było podpisanie traktatu zwanego jako Nephium Compact który dzieli Lucin`s Breath pomiędzy rody Winterscale i Chorda.
789.M41
Handlarz xenoski, zwany Stryxisem, zakłada w pasie asteroidów tuż przy polu burz osnowy stację zwaną „Plaga Boga Imperatora”. Pośród wszelkie maści renegatów, wśród których Stryxis się obraca, zwany jest jako Rdzawy Pałac. Tylko Eldarzy nie są tu mile widziani pod karą śmierci.
789.M41
Zanotowano obecność gwiezdnego hulka „Tron Północy” podczas bitwy z orkami niedaleko Undred-Undred Teef podczas blokady przemytniczej fregaty „Biała Szabla”. Orki tą bitwę przegrały.
794.M41
Uzbrojony statek renegata chaosu Karrada Valla wynurzył się s osłony w Żwaczu i zbombardował Footfall. Po abordażu i przejęciu setek więźniów został odepchnięty przez siły Calligosa Winterscale. Z całą pewnością zostali oni poświęceni na ołtarzu Mrocznych Bogów w podzięce za udane bezpieczne przejście przez Wielką Osnowę Burzową (Great Warp Storms).
795.M41
Kongregacja „Astralnych Noży” przybywa na Footfall uciekając przed rosnącym prześladowaniem przez Inkwizycję w całym sektorze Calixis. Poza wynajmowaniem morderców kongregacja uważa się za prawdziwe sługi Boga Imperatora, gdyż zabijają każdego, kto jest dotknięty przez korupcję a kogo wskażą wszelkie omeny i wróżby. Ma to chronić tych wiernych Imperatorowi, którzy przemierzają odważnie osnowę. Od przybycia na Footfall kult rozkwitał z czasem zyskując ponurą reputację niebezpiecznego i potężnego gracza w mieście.
796.M41
Wielki krążownik „Tryumf Gaunta” zostaje znaleziony jak dryfując przemierzał nienazwane systemy w Unbeholden Reaches. Kilku ocalałych, których znaleziono we wraku, wspominają o ogromnych, bladych strukturach przemieszczających się w próżni jak szkielet ogromnego zwierzęcia oczyszczony z ciała przez bezokie istoty. Miały one emanować martwym światłem i wydawać odgłosy podobne do skrobania paznokciami o wieko trumny. Głosy te były słyszane w głowach każdego z ocalałych, którzy wspominali jeszcze o śpiewającym echo oraz srebrnych drzewach płaczących krwawymi łzami.
800.M41
Flotylla statków Eksploratorów przemierzając obszar Accursed Demense wpadła na flotę przerażającego kapitana orków Morgaasha Kulgraza lecącego na swoim krążowniku „Światołamacz”. Większość statków ludzi została zniszczona a niedobitki rozpierzchły się po całym rejonie Accursed Demense wyłapywane przez orkowych najemników (freebooterz).
803.M41
Operująca w obrębie Rubieży Koronusa flota Ordo Xenos uderza znienacka na Amphiana Deeda i jego zgromadzenie pod zarzutem przynależności do kultu Nimb Ciemności. Plotki głoszą, że potomek Deeda przetrwał a miejsce jego pobytu pozostaje nieznane. Akcja Ordo pokazała, że nie ma ucieczki przed imperialną sprawiedliwością i ci, którzy liczyli na to, że nikt się nimi nie zainteresuje w tak odległym miejscu, mogą się przeliczyć. Majątek Deeda na który składają się kamienie szlachetne i technologie menos został przez niego ukryty i spoczywa gdzieś bezpiecznie na którymś ze światów w Unbeholden Reach. Ów majątek pobudza wyobraźnię wielu poszukiwaczy i Wolnych Kupców, którzy nie ustają w jego poszukiwaniach.
805.M41
Pojawia się plotka jakoby czciciel osnowy i renegat Karrad Vall założył swoją nową siedzibę gdzieś w okolicy Spinward w systemie Kotła, gdzie praktykuje swoje mroczne i krwawe rytuały. Opłaca każdego sprzętem z łupów i zakazaną wiedzą, kto dostarczy mu ludzkich ofiar do ceremonii oferowania ich dla mrocznych bogów. Wielu szlachetnych Wolnych Kupców obiecało odnaleźć jego siedzibę i wypalić raz na zawsze. Vall stał się celem kazań dla wszelkiej maści misjonarzy w całych Rubieżach.
808.M41
Tanthus Moross zdobył tron Ligi Footfall w wyniku sankcjonowanego przez Ligę zabójstwa poprzedniego szefa. Dość szybko udowodnił swoją determinację w byciu liderem oraz stanowczość i okrutność wobec szerokiej opinii publicznej.
Zostaje brutalnie zabity Justinian Krin, przywódca wpływowej gildii kupieckiej spoza Port Wander. Choć posiadał wiele wrogów to nikt nie spodziewał się tego, co zaszło. Naoczni świadkowie mówią, że na przyjęciu pojawił się znikąd „świetlisty duch” i, na oczach setek ludzi, rozpuścił ciało Krina do postaci toksycznej kałuży śluzu. Rodzina wyznaczyła olbrzymią nagrodę pieniężną lub najnowocześniejszą fregatę do operowania także w osnowie za odkrycie i udowodnienie, kto stoi za tym atakiem.
811.M41
Rozpoczyna się krucjata Gwiezdna Rafa
811.M41
Pomiędzy Port Wander a Oddechem Lucien (Lucien`s Breath) duży bryg „Córka Królów” wraz z eskortą zostaje przejęty przez obcych zwanych jako Maruderów Rak`Gala. Stanowią oni nową rasę obcych, która z każdym rokiem rośnie w siłę i może z czasem zagrozić ludziom. Przejęcie statku jest zwieńczeniem setek prowokacji i drobnych starć, które miały miejsce wcześniej. Władze Lucien1s Breath obiecały ogromną nagrodę dla śmiałków, którzy odkryją kim są Maruderzy. Nieformalnie mówi się też, że jest dodatkowa nagroda za to, by trwale wyeliminować ich obecność na Rubieżach.
813.M41
Wielkie Burze Osnowy wzmagają swoją aktywność i Żwacz po raz pierwszy od stuleci zostaje zamknięty, przez co kontakt pomiędzy sektorem Calixis a Footfallem urywa się. Żaden statek nie może przebyć pomiędzy tymi dwoma obszarami. Rozpoczyna się stopniowy rozkład miasta z uwagi na braki w zaopatrzeniu. Głód, brak wody i rozniecone na nowo animozje i vendetty pustoszą Footfall. Rozpoczyna się krwawa wojna domowa, która wygasa, kiedy tylko kleszcze burz puszczają i znów statki mogą dokować do stacji kosmicznej. Wszystko powoli wraca do normy, choć śmierć prawie jednej czwartej populacji stacji jest ponurym przypomnieniem o tym, jak niewiele trzeba by wszystko uległo zagładzie.
815.M41
Relza Calzus twierdzi, że widział Hydrę Głębinową w systemie Runy. Niektórzy wierzą Żebraczemu Kapitanowi, choć podejrzewają, że to pierwszy raz, kiedy ten wypuścił się dalej niż okolice Footfalla.
816.M41
„Tron Północy” jest znów widziany niedaleko Pogańskich Gwiazd (Heathen Stars). Wkrótce kilka innych statków znika w tym obszarze a kontakt poprzez astropatów w tym obszarze ustaje niemal do zera.
816.M41
Tu i teraz. Wszystko się zaczyna. Wszystko ma swój początek.

Historia Rubieży Koronus

Burza MarcinRauf